Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program zajęć

W naszej ofercie edukacyjnej można znaleźć zróżnicowane tematy lekcji, których dynamika jest dostosowana każdorazowo do wieku i umiejętności Uczestników. W celu spersonalizowania programu zajęć zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Archeologia bez tajemnic, czyli słów kilka o pracy archeologa
Nasza lekcja podstawowa. Jak głosi tytuł zapoznajemy Uczestników ze szczegółami naszej pracy. Opowiadamy o tym jak wyglądają wykopaliska, czym jest chronologia oraz jakie ciekawe badania prowadzą obecnie polscy archeolodzy.

Archeologia w świetle prawa
Wszystko powinno mieć swój określony porządek. Tak samo jest z archeologią, jest ona usankcjonowana prawnie. Prawem otoczone są również zabytki. Na tych zajęciach Uczestnicy dowiedzą się na przykład, jakie legalne działania można podjąć w przypadku odkrycia znaleziska.

Po co mi to? O interdyscyplinarności archeologii
Wiele osób kojarzy archeologię prawie wyłącznie z kopaniem w ziemi i eksponowaniem odkrytych skarbów na muzealnych ekspozycjach. Praca archeologów, aby być wartościowa, nie musi wymagać wbijania łopat w ziemię. Współcześnie dyscyplina ta korzysta z osiągnięć nauk ścisłych oraz humanistycznych. Podczas tej lekcji pokazujemy jak dużo w archeologii zależy od znajomości i współpracy z innymi dziedzinami.

Nie tylko piramidy. Starożytny Egipt i wschodnia część Basenu Morza Śródziemnego w świetle źródeł archeologicznych
To prawda! Starożytny Egipt to nie tylko piramidy, lecz setki lat rozwoju jednej z największych cywilizacji w naszej historii. Podczas tej lekcji przeprowadzamy Uczestników przez barwne dzieje kraju nad Nilem, faraonów i tajemnic.

Jeden dzień w starożytnym Rzymie
Archeologia jest nauką, która stawia sobie za cel interpretację życia minionych lat. Bardzo ciekawe wyjaśnienia można wysuwać między innymi z odkrywanych przedmiotów codziennego użytku. Dzięki badaniom nad nimi jesteśmy w stanie zaprosić naszych Uczestników na przechadzkę po starożytnym Rzymie. Opowiemy o przyziemnej codzienności jego mieszkańców, ich obyczajach, ale też o bolączkach.

Jeszcze nie Nowy Świat. Opowieść o Ameryce z czasów przed przybyciem Europejczyków
Życie na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych czy Gwatemali kwitło w najlepsze na długo zanim tereny obu Ameryk zaczęły być eksplorowane przez pierwszych konkwistadorów. Aby odkryć tajemnicze społeczności prekolumbijskie przeniesiemy się do rozległej Ameryki Północnej, dżungli środkowoamerykańskiej oraz górskiej części Ameryki Południowej.

Od kamienia wszystko się zaczęło. Epoka kamienia, czyli o pierwszych ludziach, mamutach i krzemieniarstwie słów kilka 
Od kamienia wszystko się zaczęło. Nasze skojarzenia od razu wędrują do przyjaznych Flintstonów. Jednak trzeba pamiętać, że jest to bajka, nasi przodkowie nie żyli w czasach dinozaurów. Nasza cywilizacja została zapoczątkowana w epoce, która nazywa się czasem kamienia, gdyż wtedy zaczęto rozwijać umiejętności wykorzystywania tego materiału. Uczestnicy tej lekcji cofną się do najdalszych dziejów, do czasów, kiedy człowiek zaczął stawać się człowiekiem.

Jak ludzie zawładnęli metalami?
Umiejętność produkcji i obróbki metali to niezwykle ważny wynalazek. Dzięki metalowym narzędziom ludzie mogli usprawnić rolnictwo i ulepszyć gospodarkę. Metale wpłynęły choćby na rozwój jubilerstwa czy zdobnictwa. Niestety, znajomość używania metali przyczyniła się także do rozkwitu sztuki wojennej oraz przyspieszyła dywersyfikację społeczną. W czasie tej lekcji opowiadamy jak metalurgia i wiedza o metalach na zawsze odmieniły charakter cywilizacji ludzkiej.

Prawdziwe życie Asterixa. Życie i zwyczaje Barbarzyńców w epoce żelaza
Popkultura potrafi nieźle namieszać. Może zniekształcać rzeczywistość przedstawianą na ekranie co prowadzi niekiedy do powstawania szkodliwych stereotypów. Twórczość kultury popularnej nie oszczędziła także Europy z czasów istnienia Imperium Rzymskiego. Spróbujemy naprostować wizerunek ludów barbarzyńskich przedstawiając nieco bardziej szczegółowo różne aspekty ich życia codziennego.  

Przodkowie i następcy Mieszka. Opowieść o początkach Słowian i państwowości w Polsce
Historię Polski często datuje się ,,od Mieszka”. Koniec końców jest to pierwszy historyczny władca, nie licząc oczywiście lechickich teorii. Na naszych zajęciach snujemy opowieść, która opiera się na wieloletnich badaniach oraz źródłach historycznych. Opowiemy o słowiańskich przybyszach, których historia ukształtowała dzieje Polski. 

Uroki i problemy średniowiecznego miasta. Lokacja miast i życie codzienne mieszkańców na przykładzie Krakowa
Średniowiecze jest nazywane epoką miast. Wtedy właśnie nastąpił ogromny boom miastotwórczy, w oparciu o nadanie praw oraz tworzenie planów przestrzennych. To jest też czas tworzenia miejskiego stylu życia, odmiennego od wiejskiej sielanki.

Inter arma silent leges... Słów kilka na temat wojen, uzbrojenia i architektury obronnej
Może sama wojna i jej rezultaty nie są piękne. Jednak należy podkreślić, że wojnę można również odbierać w kontekście sztuki. Stałe ulepszanie oręża, podkreślane artystycznie i stylistycznie wywierało ogromny wpływ na epokę. Spróbujemy sprawić, że każdy Uczestnik zachwyci się monumentalnymi zamkami, wieżami, czy też dwuręcznymi mieczami.

Skarby pod wodą. Archeologia podwodna
Choć brzmi to na pozór jak oksymoron, badania podwodne to bardzo ważna i prężnie rozwijająca się gałąź współczesnej archeologii. Choć już sama praca w archeologii wydaje się być bardzo pasjonująca, to połączenie jej dodatkowo z kursem na płetwonurka i badaniami pod wodą wygląda jak spełnienie wielu młodocianych marzeń!