Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O Stowarzyszeniu

Jesteśmy grupą studentek, studentów oraz absolwentów i absolwentek z Instytutu Archeologii UJ. Założone przez nas stowarzyszenie to wynik 6 lat doświadczeń w działaniach na rzecz popularyzacji archeologii i ochrony dziedzictwa archeologicznego w Polsce i na świecie.

Archeolodzy to badacze tajemnic przeszłości. Tajemnic niedostępnych i skrytych często pod ziemią. Mając świadomość, że tematyka, którą zajmuje się archeologia jest z pogranicza sensacji, i przez to podatna na nadinterpretacje i zbytnie podkoloryzowanie nie zatrzymujemy ich dla siebie, ale dążymy do popularyzacji wyników odkryć.

Naszym celem jest edukowanie zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Zajęcia zaczynamy od omówienia podstawowych zagadnień dotyczących archeologii, w tym przypomnienia, że ludzie nigdy nie żyli w czasach dinozaurów oraz przedstawienia głównych założeń pracy archeologa. Opowiadamy o wielu aspektach badań wykopaliskowych, w tym o ich zróżnicowanym charakterze. Prowadzimy wykłady i pogadanki na temat różnych epok archeologicznych, realizujemy warsztaty, podczas których prezentujemy materiał zabytkowy, uczymy podstaw prawnych ochrony zabytków i dbania o dziedzictwo archeologiczne. Organizujemy także wizyty w przedszkolach, by poprzez zabawę uczyć dzieci o przeszłości. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy i dostosowywać rodzaj przekazywanej wiedzy do ich potrzeb. Plan zajęć jest weryfikowany każdorazowo na potrzeby spotkania. Ucząc, szkolimy się w tym jak rozmawiać z innymi o trudnej tematyce ochrony dziedzictwa archeologicznego.

Znany jest nam problem wykorzystywania odkryć archeologicznych do promowania antynaukowych opowiastek, którego wyrazem są przeróżne, niekiedy tworzone w zależności od społecznych trendów, teorie. Środowisko archeologów jednak z uporem stara się tworzyć rzetelne teorie w oparciu o wyniki badań archeologicznych i analizę pozostałych obserwacji. Wiedza ta w istocie dotyczy dawnych i nieznanych społeczności. Sprzeciwiając się nadinterpretacji faktów historycznych i archeologicznych danych, realizujemy zajęcia mieszczące się w szerokich ramach tematycznych, przedstawiające równocześnie najnowsze wyniki badań.

Najwyższy czas, aby wspólnie odmitologizować archeologię. Zdejmijmy z niej płaszczyk niedostępności i rewelacji. Archeologia to nie tylko sensacyjne nagłówki medialne o “niewiarygodnych odkryciach”. Nie zawsze jest to też przygoda rodem z Tomb Raidera czy Indiany Jonesa. Wciąż jest to niezwykle zróżnicowana nauka i fascynujące doświadczenie, które stanowi naszą prawdziwą pasję. Archeologia skrywa mnóstwo nieodkrytych jeszcze tajemnic, które poznać możemy dzięki wytężonej pracy wielu naukowców. Chcemy zaprezentować Wam archeologię dostępną dla wszystkich.

Archeologię bez tajemnic!